Bc. Dáša Kocmundová

Dentálna hygiena

Správna dentálna hygiena je základným predpokladom pre zdravé zuby po celý život. Jej cieľom je zabrániť vzniku ochorení závesného aparátu zuba a eliminovať vznik zubného kazu.


Dentálna hygienička

Bc. Dáša Kocmundová


Jazykové znalosti: Angličtina

Objednajte si návštevu

ORDINAČNÉ HODINY


PONDELOK
08:00-15:00
UTOROK
08:00-15:00
STREDA
08:00-15:00
ŠTVRTOK
12:00-18:00
PIATOK
08:00-15:00

Pozrite si termín

na dentálnu hygienu

Online objednávanie na dentálnu hygienu

V našej praxi sa zameriavame na profylaxiu (prevenciu). Pretože veríme, že o zuby neprichádzate len kvôli tomu, že starnete. A taktiež ďasná a kosť neustupujú sami od seba. To je spôsobené predovšetkým zubným kazom a ochorením ďasien a závesného aparátu zuba v dôsledku infekcie.

Dnes už je vedecky dokázané, že týmto infekciám je možné predchádzať znížením zubného povlaku. A to prostredníctvom konzekventnej profylaxie! Radíme sem pravidelné profesionálne čistenie zubov, ktoré vykonáva výlučne naša diplomovaná dentálna hygienička, ako aj inštruktáž správneho čistenia zubov pre každodennú stomatologickú starostlivosť doma.

Takýto koncept ústnej hygieny musí byť prispôsobený každému pacientovi individuálne a je tvorený priamo počas priebehu ošetrenia dentálnou hygieničkou. Dentálna hygienička za týmto účelom analyzuje podmienky v ústach počas čistenia a príslušne informuje pacienta. Úspech tohto konceptu sa prehodnotí na každom nasledujúcom sedení a spôsob domácej starostlivosti sa podľa potreby upraví.

Inými slovami, my ako ošetrujúci tím a vy, ako pacient, spolupracujeme na tom, aby ste prežili svoj život so zdravými zubami.

Priebeh ošetrenia dentálnou hygieničkou v našej ambulancii

Základom ošetrenia je stanovenie aktuálneho stavu ďasien, množstva povlaku a prítomnosť zubného kameňa. V tomto bode sa rozhodne, koľko sedení bude nutné absolvovať, na kompletné očistenie zubov.

Nasleduje odstránenie zubného kameňa a povlaku, ako na korunkovej časti zuba tak aj tesne pod úrovňou ďasien. Na tento účel využívame ultrazvukové odstraňovače a na dočistenie mikrokyrety. Farebné pigmentácie odstraňujeme na záver pieskovaním (AirFlow) alebo leštiacimi pastami. Fluoridácia roztokom alebo gélom, zvýši odolnosť zubnej skloviny voči kyslému prostrediu dutiny ústnej a zníži tak riziko vzniku zubného kazu.

Výsledkom sú hladké a čisté zuby, ako aj medzizubné priestory.

Záver ošetrenia je venovaný motivácii a inštruktáži pacienta, aby zvládol čo najlepšie domácu starostlivosť o zuby.

Dentálna hygiena u pacientov s parodontitídou v našej ambulancii

Pacienti s ochorením ďasien (gingivitída) a s ochorením závesného (parodontitída) vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Je to dané tým, že zapálené ďasná, vplyvom zápalu puchnú. Tým vzniká medzi zubom a ďasnom priestor, v ktorom sa usádza väčšie množstvo povlaku, ktoré znovu podporuje zápal. Tento priestor sa ťažko čistí, a preto že zapálené ďasno krváca, majú pacienti sklon, v tejto oblasti menej čistiť. Pokým sa nezasiahne včas, zápal naruší uzáver závesného aparátu zuba a proces sa posunie nižsie. Vzniká parodontitída. Tu začínajú vznikať nezvratné škody. Pôsobením zápalu a imunitnej odpovede príchadza k rozkladu kosti a väzív, ktoré držia zub. V konečnej fáze sa zub rozkýve a vypadne.

Všetci pacienti s parodontitídou absolvujú v prvom kroku vyšetrenie u zubného lekára, ktorý určí stupeň poškodenia závesného aparátu. Následne sa rozhodne o nastavení vhodnej parodontologickej konzervatívnej terapie.

V druhom kroku dentálna hygienička očistí zuby od zubného kameňa, ktorý v tomto prípade sa nachádza aj hlboko pod ďasnom na koreni zuba. Takto predpripravený koreň zuba musí byť vyhladený a pozbavený zvyškov baktérii, ktoré stále pôsobia pre imunitný systém ako cudzie teleso. Ten inak bude pokračovať v deštrukcii kosti a väzív a priebeh parodontitídy sa len spomalí ale nezastaví.

Na tento účel využívame špeciálny prístroj Vector nemeckej firmy DURR, určený na šetrné hĺbkové vyhladenie a očistenie povrchu koreňa zuba. Funguje na báze inaktívnej ultrazvukovej koncovky, ktorá privedie čistiaci roztok na potrebné miesto a tento aktivuje. Tým že nečistí samotná koncovka ale tekutina, je tento proces bezbolestný.

Takto vyčistené korene zubov umožnia začiatok hojenia a obnovenia závesného aparátu zuba.

Toto ošetrenie je veľmi náročné a netoleruje chyby. Preto pre jeho úspešné prevedenie je nevyhnutné, aby ho vykonávala školená a skúsená dentálna hygienička v spolupráci s parodontológom.


Máte otázku?

Kontakt na nás

Profesionálna zubná ambulancia s individuálnou pozornosti, ktorú si zaslúžite.

tel: +421 917 252 638
info@duradent.sk

Sumbalova 1
Bratislava 841 04

Pozrite si termín

Dentálna hygiena

Online objednávanie
Stomatologická ambulancia

Duradent, s.r.o.

Všetky práva vyhradené | Copyright Duradent s.r.o.  All rights reserved.

DURADENT s.r.o.

DURADENT s.r.o.